” Elmalı Definesi ”Konferansı

   Türkiye’nin tarihsel ve kültürel mirasının korunması, kaçırılan eserlerin geri getirilmesi konusunda araştırma ve çalışmalar yapan, Karun Hazinesi ve Elmali Definesi’yle ilgili çalışmaları da bulunan araştırmacı yazar Özgen Acar, Antalya’nın Elmalı ilçesinden 1984′te kaçırılan, 15 yıl sonra Türkiye’ye getirilen Elmalı Hazinesi’nin öyküsünü anlattı.
 Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Müzesi’nde düzenlenen ”Elmalı Definesi” konulu konferansa katılan araştırmacı yazar Özgen Acar, Türkiye’nin en önemli hazinesinin 3 kişi tarafından 1984 yılında tesadüfen Elmalı ilçesindeki Bayındır köyünde bulunduğunu, definenin içinde barındırdığı paralar nedeniyle ”Yüzyılın Definesi”, ”Elmalı Definesi” ve ”Dekadrahmi (10 drahmi) Definesi” olarak adlandırıldığını belirtti. 

     Milattan önce zenginlerin ve askerlerin paralarını gömerek sakladıklarını bildiren Acar, bulunan hazinenin bir zengine ait olma ihtimalinin zayıf olduğunu kaydetti.

     Dönemine göre çeşitli ülkelerin paralarını barındırması nedeniyle definenin önemli bir komutana ait olduğu düşüncesinin yoğunlukta olduğunu ifade eden Acar, definenin bulunmasından sonra çeşitli yöntemlerle dönemin tarihi eser kaçakçıları tarafından Türkiye dışına çıkarıldığını söyledi. 
     
     -”TÜRKİYE’DE 100 BİN DEFİNECİ VAR”-
    
     Hazinenin yurt dışına kaçırıldığı bilgisinden sonra yaptığı araştırmalarda Türkiye’de 100 bin defineci bulunduğunun belirlediğini bildiren Acar, henüz bilim adamları tarafından bilinmeyen kültür varlıklarının bu kişiler tarafından soyulduğuna dikkati çekti.

     Acar, bu eserlerin ve hazinelerinin Türkiye’nin elinin altından kayıp gitmesine göz yumulduğunu, Definecilik Yasası’nın bir türlü gündeme getirilmediğini savundu.

     Türkiye’de definecilerin Büyük İskender’in Anadolu’da sefere çıktığı güzergahlarda define aradığını kaydeden Acar, ”Çünkü Büyük İskender gittiği bölgeyi yakıp yıkmıyordu. Bir savaşa hazırlanacaksa bölge halkına peşin para ödeyerek ordusunun ihtiyaçlarını gideriyordu. Bu nedenle Büyük İskender’in tüm geçiş noktalarında para ve hazine bulma ihtimali yüksek görülüyor” diye konuştu.

     Türkiye’de kültür varlıklarının ilgisizlik nedeniyle yabancılar ve özellikle define avcıları tarafından büyük nimet olarak görüldüğünü ileri süren Acar, tonlarca ağırlıktaki lahitlerin bir dönem ”oyuncak kalıbı” adı altında yurt dışına çıkarıldığını söyledi.

     Elmalı Hazineleri’nin de böyle bir ortamda aralarında askerlerin de bulunduğu kişiler tarafından kolaylıkla İstanbul’a oradan da yurt dışına çıkarıldığını iddia eden Acar, Elmalı Hazinesi’nde yer alan, dünyada o dönemde sadece 8 tane olduğu düşünülen bir dekadrahminin 600 bin dolara satıldığını belirtti.

     Elmalı Hazinesi’nin toplanma amacının bugünkü NATO ülkeleri arasındaki iş birliğinin MÖ 450′lerdeki bir örneği olduğunu iddia eden Özgen Acar, hazinenin yurt dışına kaçırılmasının Türk yetkililerince duyulmasından sonra geri getirilmesi için o dönemde gerekli özenin gösterilmediğini ileri sürdü.

     Acar, şöyle konuştu:

     ”Yetkililerimiz bu hazinenin Türkiye’ye ait olduğunu belirtmek ve iadesi için ilk davayı 31 Aralık 1989′da açtı. Yani hazinenin Türkiye’den kaçırılmasından 5 yıl sonra. Bir gün daha geçseydi Türkiye’nin bu hazineyi talep etme hakkı hukuken ortadan kalkabilecekti. 14 dekadrahmiden 6′sı, bin 900 sikkeden bin 661′i geri alınmıştır. Definenin kalan bölümleri o dönemde bizlerin de henüz bilmediği bazı anlaşmalarla bırakıldı veya verilen sözler yerine getirilmediği için ABD’de rehin kaldı. Bunların akıbeti henüz bilinmiyor. Hatta bu defineyi elinde bulunduran ve mahkemeyi kaybedeceğini anlayarak Türk hükümetine teslim edeceğini söyleyen ABD’lilerin yetkililerimizle yaptığı anlaşmalar ve verilen sözlerin neler olduğu tam anlamıyla bilinmiyor.”

     Türkiye’ye ait kültür varlıklarının yurt dışından tekrar kendi topraklarına getirilmesi için her türlü çabayı göstermeye ve çalışmayı yapmaya devam edeceğini belirten Acar, yurt dışına kaçırılan ve içinde 3 bin sikke bulunan başka bir hazinenin de peşinde olduğunu söyledi.

     Acar, Türkiye’nin kültür tarihinin korunması için başta ilgili çevreler olmak üzere herkese büyük iş düştüğünü sözlerine ekledi.
    
     -HAZİNEYLE İLGİLİ YENİ BİLGİLER-
    
     İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Tekin de Elmalı Hazineleri’nin bazı parçalarının henüz Türkiye’ye getirilememiş olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

     Hazineye ait yaklaşık 200 paranın çeşitli nedenlerle Türkiye’ye getirilemediğine dikkati çeken Tekin, bürokrasi ve bazı sebeplerin bunda etkili olduğunu savundu.

     Prof. Dr. Tekin, Elmalı Hazinesi’yle ilgili henüz bir yayın hazırlanmadığını, bu yayın hakkının Türkiye’ye verilmesi gerektiğini ifade etti.

     Hazinede yer alan paralar ve menşeleriyle ilgili bilgi veren Tekin, hazinenin bulunduğu bölgeden çok uzaktaki ülke paralarının da hazinede yer almasının nedeninin henüz anlaşılamadığını söyledi.

     Elmalı Hazinesi’ndeki paralarla ilgili birçok bilinmeyen olduğunu söyleyen Tekin, ”Hazinedeki bazı hatıra paraların Yunanistan’da Perslerin yenilmesinden sonra basıldığı sanılıyordu. Oysa Persleri yenilgiye uğratan Yunan Komutan Kimon’un Antalya’ya kadar geldiğini ve Persleri Köprüçay civarında yapılan bir deniz savaşında yenilgiye uğrattığını sanıyoruz. Bu paraların da bu savaştan sonra basıldığını düşünüyoruz” diye konuştu.

     Tekin, hazinedeki paraların kullanılmadan gömüldüğüne dikkati çekerek, ”Bu paralar o dönemde kullanılmış olsaydı veya o dönemde bulunmuş olsaydı eritilirdi” dedi.

 

12 June 2010

 

Anasayfa::Hakkımızda::Ürünler::Hizmetler::Destek::İletişim
2008 (c) Sismik Dedektör. Tüm Hakları Saklıdır.
made in anatolia