”KOZAN’DA ELEGEÇEN TARİHİ ESERLER…!”

  Adana’nın Kozan ilçesinde jandarma ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda çeşitli dönemlere ait 620 parça tarihi eser ele geçirildi. Operasyonda 4 kişi de gözaltına alındı.
  İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaptıkları istihbarat çalışması kapsamında Durmuşlu Köyünde yaşayan Mehmet Ö.’nün(70), elinde bulunan çeşitli dönemlere ait tarihi eserleri satmaya çalıştığı bilgisine ulaştı.
  Alıcı gibi davranan Jandarma görevlisi ile 7 Ocak’ta Kozan’da buluşan Mehmet Ö, Türkeli Mahallesi’ndeki Memduh K’nın (68) evine gitti. Mehmet Ö. ve Memduh K. burada 166 adet sikke ve 38 adet objeyi jandarma görevlilerine gösterdi.
  Jandarma görevlileri, tarihi eserleri alacaklarını ancak daha fazla sayıda esere ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bunun üzerine Memduh K., Arslanpaşa Mahallesindeki Saim T. (56) ve Türkeli Mahallesindeki Ahmet B. (29)’nin elinde de çeşitli dönemlere ait tarihi eserler olduğunu ve satmaları için ikna edebileceğini söyledi.
  Alıcı gibi davranan Jandarma ekipleri, yaptıkları görüşmelerde Saim T.’nin elinde, 257 adet sikke, boğa ve deve figürlü 2 adet heykel, 23 adet obje ve 4 adet şamdan bulunduğunu, Ahmet B’nin ise 103 adet sikke, 22 adet obje, 2 adet toprak eser, el terazisi, kapı çanı ve cam küp muhafaza ettiğini belirledi.
Operasyon başlatan ekipler, Mehmet Ö., Memduh K., Saim T. ve Ahmet B.’yi gözaltına aldı. Bu kişilerin satmak istedikleri 526′sı sikke toplam 620 parça tarihi eser de ele geçirildi.
  Adana Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim edilen tarihi eserlerin, uzmanların incelemesinin ardından hangi dönemlere ait olduğunun belirleneceği öğrenildi.
Alıntı…

 

11 January 2012

 

Anasayfa::Hakkımızda::Ürünler::Hizmetler::Destek::İletişim
2008 (c) Sismik Dedektör. Tüm Hakları Saklıdır.
made in anatolia