”OTOPARK KAZISINDAN FIŞKIRAN TARİH…!”

Bolu Belediye Başkanlığı’nın ‘Kentsel Arkeolojik Sit Alanı’ içinde kalan alanda yer altı otoparkı yapmak için başlattığı kazı çalışmasında Roma Dönemine ait 3 mezarla iskeletler bulundu.

Bolu Belediye Başkanlığı’nın ‘Kentsel Arkeolojik Sit Alanı’ içinde kalan alanda yer altı otoparkı yapmak için başlattığı kazı çalışmasında Roma Dönemine ait 3 mezarla iskeletler bulundu.

Bolu Belediye Başkanlığı, Büyükcami Mahallesi’nde bulunan ve ‘Kentsel Arkeolojik Sit Alanı’ içinde kalan Kültürpark’a yer altı otoparkı yapmak için geçen yıl kazı çalışması başlattı. Park içerisinde yapılan sondaj ve kurtarma kazılarında bazı yapı ve mozaik kalıntılarına rastlandı. Daha sonra yer altı otoparkı inşaatında proje değişikliğine gidilerek inşaat alanı genişletildi. Proje değişikliğinin ardından Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu yeni alanda tekrar sondaj kazısı yapılmasına karar verdi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün kontrolünde başlatılan yeni kazılarda 103 sondaj kuyusu açılırken M.S. 4′üncü yüzyıl Roma Dönemine ait 3 mezar ile iskeletler bulundu.

Kültürpark’ta yer altı otoparkı yapılması için sondaj kazılarının yapıldığını belirten Bolu Müze Müdürü Mustafa Güneş, “Bu bölge Kentsel Arkeolojik Sit Alanı içerisinde yer alıyor. İlk kazılarda yapı ve mozaikleri açığa çıkarttık ve ardından proje değişikliğine gidildi. Yeni belirlenen alanda da Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün ruhsatı ile kazı çalışmalarına başlanıldı. Yapılan kazı çalışmasında Roma Dönemine ait üç mezara rastlandı. Mezarların iki adedi blok taşların yan yana getirilmesiyle oluşturulmuş ve üzerleri blok taşla kapatılmış. Diğer mezar ise moloz taş ve tuğladan inşa edilmiş. Mezarlarda yapılan kazı çalışmalarında tamamen dağılmış durumdaki iskeletlere ait kemik parçaları ve cam sürahi açığı çıkarıldı. Kazı sonuçları değerlendirilmek üzere Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na iletilecek ve yer altı otoparkı yapımı konusu değerlendirilecek” dedi

Alıntı…

 

22 December 2011

 

Anasayfa::Hakkımızda::Ürünler::Hizmetler::Destek::İletişim
2008 (c) Sismik Dedektör. Tüm Hakları Saklıdır.
made in anatolia